Výhody a možnosti pri kúpe založenej firmy

Je zaujímavé vidieť, že súčasní podnikatelia uprednostňujú kúpu hotovej, respektíve založenej firmy pred zakladaním svojej vlastnej. A niet sa čomu čudovať, s kúpenou obchodnou spoločnosťou sa dá rozbehnúť podnikanie podstatne rýchlejšie. Vo finále sa vlastne nový majiteľ (resp. spoločník / konateľ) môže okamžite začať venovať obchodným príležitostiam namiesto zdĺhavej byrokracie.

Laptop, konzultácia

Najčastejšie sa predávajú spoločnosti s ručením obmedzeným. V takomto prípade sa v ponuke stretnete s novozaloženými ready made sro, na druhej strane je tu však ja predaj sro s historiou 41business. Eseročka s históriou už v minulosti reálne vykonávala podnikateľskú činnosť. Aká je výhoda takejto kúpy?

  • Najväčšou výhodou pri kúpe firmy, ktorá už reálne podnikala je najmä v tom, že pôsobí prestížne a dôveryhodne na obchodných partnerov. Respektíve dôveryhodnejšie než eseročka, ktorá vznikla pred pár mesiacmi či dokonca týždňami. Je totiž pravda, že v podnikaní si mnohí obchodní partneri preverejú to, s kým majú tú česť obchodovať. Rozhodne na nich urobí dobrý dojem, ak si v obchodnom registri zistia, že konkrétna firma je na trhu už niekoľko rokov a má skúsenosť s podnikaním a udržaním sa na trhu.

Pri kúpe takejto obchodnej spoločnosti je však dôležitá garancia, že táto eseročka má vymazané všetky prípadné záväzky a pohľadávky zo svojej aktívnej minulosti.

Je výhodou, ak je kupovaná firma zaregistrovaná na DPH. Už len z toho hľadiska, že vám nevznikne povinnosť zaplatiť na daňovom úrade zábezpeku. Tá totiž v prípade nezaregistrovanej firmy môže byť nepríjemne vysoká.

Podanie rúk, biznis

Pokiaľ ale uprednostňujete minimálne riziko pri kúpe obchodnej spoločnosti, asi vás skôr zaujmú ready made sro. Teda novozaložené spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré prakticky boli založené len z toho dôvodu, aby sa následne predávali. Čo znamená, že tieto za sebou žiadnu históriu nemajú. Aj v tomto prípade máte na výber tie, ktoré sú alebo naopak nie sú registrované na DPH.