Príspevky počas tehotenstva

Mnoho žien chce byť raz mamou. Mať a vychovávať dieťatko nie je také jednoduché, no predtým, ako porodíte, máte nárok na rôzne príspevky už počas tehotenstva. Aké sú to? Pracujete na trvalý pracovný pomer? Máte nárok na tehotenský príspevok, ktorý je vyplácaný od trinásteho týždňa tehotenstva. Gynekológ vám vypíše tlačivo, ktoré zanesiete do svojho zamestnania. Ako tehotná sa vám bude zdať vaša práca ťažká alebo náročná. Môžete sa dať ako práceneschopná a byť doma a oddychovať. Budete poberať nemocenskú dávku. Naraz je možné poberať aj nemocenskú dávku aj tehotenský príspevok.

 

príspevky

 

Výška nemocenskej dávky sa vám vypočíta z vášho príjmu v zamestnaní. Ak ste už vo vysokom štádiu tehotenstva a máte stanovený termín pôrodu, máte nárok ísť šesť alebo osem týždňov pred termínom pôrodu na materskú dovolenku. Za jeden mesiac tak môžete dostať nemocenské, tehotenský príspevok, ale aj materskú. Tehotenský príspevok zaniká dňom pôrodu. Pred odchodom na materskú dovolenku si musíte zrušiť nemocenskú dávku. Nie je možné ich vzájomné poberanie. Počas materskej dovolenky, ktorá trvá zvyčajne tridsaťštyri týždňov, nemôžete pracovať.

 

peniaze od štátu

 

Sprísnili sa podmienky, takže už je to prísne kontrolované. Máte sa starať o svoje dieťatko dvadsaťštyri hodín sedem dní v týždni. Nonstop. Po materskej dovolenke môžete pokračovať na rodičovskej dovolenke. Tá trvá do troch rokov dieťatka. Užívate si to, ako vaše dieťatko vyrastá a môžete sa mu naplno venovať. Po rodičovskej dovolenke sa môžete vrátiť naspäť do svojho zamestnania a dieťatko umiestniť do materskej školy. Skôr sa skamaráti s novými detičkami a naučí sa, že musí poslúchať už nielen mamu, ale aj pani vychovávateľky. Toto obdobie sa nazýva adaptačným. Niektorému dieťatku to ide ľahšie, niektoré potrebujú viac času. Doprajte svojmu dieťatku pobyt v materskej škôlke s inými detičkami v jeho veku.